Země oslavila svůj svátek

  V pondělí 22. dubna oslavili Den země také žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97. Starší školáci ze sedmé, osmé a deváté třídy si připravili program pro mladší kamarády z první, druhé a  čtvrté  třídy. Na jednotlivých stanovištích čekaly na mladší kamarády mnohé zajímavé úkoly. Nejprve se všichni společně zamysleli nad tím, jestli vůbec planeta Země potřebuje slavit svátek, a když se shodli na tom, že ano, tak se rozhodli uspořádat jí pořádnou veselou oslavu a při tom vyslovit spoustu přání.  Protože k svátku se přece přát má.

A jaká přání to byla? Třeba – aby byla Země čistá, zelená a modrá, aby byla stále plná sluníčka… a děti také navrhly, jak může každý z nás pomoci, aby byla Země pořád taková pěkná a čistá. Například za nás všechny Zemi slíbily, že budeme třídit odpad a hned si zopakovaly, kam které vyhozené věci patří, povídaly si, co se z nich dá znovu vyrobit. Navrhovaly jak se má šetřit vodou, i surovinami a materiálem, konkrétně třeba papírem a také energiemi.

Žáci třetí a páté třídy, si pak přišli povídat do učebny přírodních věd. Jejich hlavním úkolem bylo promyslet, jak to na Zemi, když je zdravá a čistá, funguje.  A poradili si naprosto úžasně.

Žáci 6.A se v rámci výuky přírodopisu poprvé vydali do terénu, prozkoumat jarní byliny a vzdát hold planetě Zemi za všechnu krásu, kterou nám nabízí. Našim očím, duším i celému tělu. Nalezli nádherné koberce sasanek, orsejí a porosty křivatců, přivoněli si k fialkám a ocenili odolnost sedmikrásek, ale našli i rozkvetlé plicníky, kostivaly, kokošku pastuší tobolku nebo podběl. Vyprávěli si o jejich léčivých účincích i o tom, jak krášlí náš svět. Teplé počasí vylákalo také spoustu hmyzu, zejména slunéček sedmitečných, brouků bázlivců či různých druhů pavouků. Sama příroda se v den svátku planety Země rozvila do krásy a pestrosti.

Byl to krásný den. Ale ani zítra  a pozítří nesmíme zapomenout, že planetu máme jen jednu, a když si ji znečistíme, poškodíme a když jí budeme ubližovat, uškodíme jen sami sobě!
J.Ševčíková

This entry was posted in Školní akce. Bookmark the permalink.

Comments are closed.