Výuka v terénu

žákyně 8.A využily posledních pěkných zářiových dnů a vyrazily v rámci vyučování do přírody. Úkolem bylo jednak pozorovat změny v přírodě, které přicházejí s podzimem, mezi vzácné úlovky bezobratlých patřily housenky motýlů, které přežívají zimu právě v tomto stádiu vývoje a pak na jaře se zakuklí a promění se v nádherné motýlky.

K vidění byla pestrá škála býložravých sarančí a všežravých kobylek, ale pod malou vrstvou půdy se daly nalézt i macaté bílé larvy zlatohlávků i jiných vrubounovitých brouků.  K vidění bylo i několik druhů velkých střevlíků či černých lesklých chrobáků.

Dalším cílem bylo sebrat dostatečné množství biologického materiálu, listové padanky a dřevnatého troutu z listnatých stromů, jejichž směs slouží jako materiál do terária s exotickými zlatohlávky Eudicella colmanti, které žáci ve škole chovají.

No a  to by nebyl podzim, aby si děvčata na závěr neupekla na ohništi špekáčky. Všem chutnaly… Podzimní listí se barvilo dožluta (což způsobila rostlinná barviva xantofyly)  a dočervena (karoteny) a pestrá směsice barev, včetně klasické zelené ( chlorofyl) vytvářela nádhernou atmosféru, jako v nějaké galérii. Děvčata konstatovala, že příroda je krásná v každém ročním období a stále je na co se dívat.

     

Comments are closed.