Zastavení druhé – Island

Po zářijové návštěvě německé školy ve vesnici Hassloch, zamířila tentokrát tří členná výprava učitelů naší školy na daleký Island (letecky přes 3000 km). Po prakticky celodenní cestě z Prahy přes Paříž, kde jsme strávili zhruba 5 hod. čekáním na letecký spoj do Keflaviku, jsme se v pozdně odpoledních hodinách ocitli na islandské půdě.

Naše první cesta z letiště v Keflaviku vedla do Modré Laguny (zhruba 15 km od letiště), kde jsme se měli setkat s ostatními účastníky tohoto setkání. Většina z nás využila možnost vykoupat se ve zdejších geotermálních minerálních lázních, které se nacházejí v lávových polích u města Grindavik. Voda v této laguně dosahuje teploty 37–39 °C a dá se v ní tedy koupat i při teplotách kolem nuly, které po našem příletu na Island právě panovaly. Po návštěvě Modré Laguny jsme se společně přemístili do 40 km vzdáleného hlavního města Islandu Reykjaviku, v jehož aglomeraci žijí téměř dvě třetiny obyvatel Islandu. Zde jsme se všichni ubytovali v malém hotýlku vzdáleném asi 300 m od školy, která byla cílem naší návštěvy.

Ve čtvrtek v 9 hodin ráno jsme byli očekáváni ve škole. Školou, která má 180 žáků v deseti třídách nás provedli žáci 9.třídy a seznámili nás s stylem výuky v jednotlivých třídách.  Po prohlídce nás čekala první pracovní část – hlasování o nejlepší logo projektu . Do závěrečného kola projektu postoupily návrhy tří českých dětí, celou soutěž vyhrál návrh teprve 4leté irské školačky nazvaný Hand in hand. Z našich návrhů byl nejlépe ohodnocen výkres Tomáše Fojtíka, který skončil na 3. místě.

Večer jsme si pak udělali malou procházku Reykjavikem, jejíž součástí byla návštěva kostela Hallgrímskirkja, který je svou polohou v centru města jedním z jeho symbolů a z jehož vyhlídkového ochozu byl nádherný výhled na celé město.

Celý následující páteční den byl opět věnován práci na projektu.  Hlavní cílem bylo školení v oblasti informační technlologie zaměřené na práci s programem Movie maker a seznámení s portálem E twinning, který slouží k prezentaci projketové práce.  V rámci partnerské návštěvy také proběhlo zhodnocení dosavadní práce na projektu a rozvržení dalších kroků pro nastávající období.

Na sobotu byl pro nás připraven malý autobus (na Islandu neexistuje železniční síť a kromě měst ani autobusová doprava) a mohl začít celodenní „výlet“ za alespoň malou ochutnávkou zajímavostí Islandu. Zde je nutno říct, že během našeho pobytu na Islandu se poměrně radikálně změnily povětrnostní podmínky. Od čtvrtka téměř neustále sněžilo a teploty klesly až k minus 8 °C, takže jsme si užili opravdu zimního Islandu. Prvním zastavením na této ochutnávce byl národní park Pingvellir, je to místo, kde v roce 930 vznikl jeden z nejstarších parlamentů na světě. Po zhruba dvouhodinové procházce tímto parkem jsme nasedli do autobusu a pokračovali dál k další turistické atrakci Islandu, kterou je gejzír Strokkur, který pravidelně každých 5-10 minut chrlí vařící vodu do výšky více než 20 metrů. Naše cesta pak pokračovala k nedalekému vodopádu Gullfoss, což byla pro nás pro všechny opravdu velkolepá podívaná. Tento vodopád tvoří dvě kaskády. Horní je údajně vysoká 11 m a spodní 20 m. Rokle, do které Gullfoss padá, je pak téměř 70 m hluboká. Vzhledem k tomu, že už se začínalo stmívat a nás druhý den čekal ranní přesun na letiště, dali jsme se po této úchvatné podívané na zpáteční cestu do místa našeho ubytování.

Je nedělní ráno (5 hodin) a my se vydáváme na letiště do Keflaviku odkud odlétáme v 8 hodin do Kodaně a odtud do Prahy, abychom se ve večerních hodinách rychlíkem dostali zpět domů na Vsetín.

Mgr. Karel Zahradníček, ředitel školy

Comments are closed.