Partnerská návštěva ve Švédsku

Partnerská škola Faker school se nachází ve středním Švédsku v regionu Jamtli. Hlavním městem regionu je Ostersund, kde na ploše 2 517 km čtverečních žije 58 700 obyvatel. U města se nachází také jezero, které je  opředeno mnoha pověstmi o záhadné příšeře, která se údajně občas zjevuje lidem.

Naše partnerská škola se nachází 10 km od města Ostersund. Jde o malou základní školu s 50 žáky, 4 učiteli a 3 asistenty. Děti zde chodí do školy od první do páté třídy ve věku od 6 do 12 let. Po skončení 5. třídy přecházejí na větší školu do sousední vesnice. K základní škole patří také mateřská školka pro děti od 1 do 5 let.

V průběhu této pracovní návštěvy jsme měli možnost navštívit tři základní školy. Vedoucí odboru školství pro tuto oblast nám představil švédský vzdělávací systém. Ve Švédsku žáci nedostávají známky, učitelé však hodnotí nejen znalosti, ale především jejich osobní rozvoj a samotný průběh výuky. Švédské školství je bezplatné, děti neplatí ani obědy

Hlavním cílem bylo připravit další úkoly projektu Comenius pro období březen až květen, kdy žáci všech partnerských škol budou zpracovávat téma „Příroda, zvířata a ohrožené druhy“. Stejně jako v uplynulém období budou mít žáci i tentokrát možnost popovídat si se svými zahraničními kamarády prostřednictvím skype konferencí.

Mgr. Jana Zajícová

Více informací o škole zde

 

 

Comments are closed.